Facebook Posts
10 hours ago
Uprzejme cła wg D.Trumpa.Nie uważam, żeby to było mądre ani uprzejme. Nie po to liberalizowaliśmy wymianę dóbr i usług, żeby teraz ten proces odwracać na świecie. Działanie D.Trumpa ma szansę na częściowy sukces w średnim terminie z perspektywy USA. Zależy to jednak od tego na ile inne kraje wystraszą się ostrej gry D.Trumpa i będą indywidualnie negocjować ustępstwa z USA.
Niemniej wątpię by D.Trump spał spokojnie. USA próbuje wykorzystywać w tej ostrej grze fakt bycia militarną, gospodarczą i polityczną potęgą. Liczy na psychologiczny efekt narzucania warunków przez silniejszego. A wcale nie byłbym taki pewny czy zadziała.
ps. Inna rzecz, czy warto poświęcać temu znaczną uwagę. Szybko się może okazać, że D.Trump - jak do wielu swoich deklaracji i pogróżek - również i do taryf nadmiernie przywiązany nie będzie.
Trump nie cacka się z resztą świata. "To będą uprzejme cła"
www.bankier.pl
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział wdrożenie powszechnych i wzajemnych ceł importowych na towary sprowadzane do USA1 day ago
GUS podał wartość deficytu finansów publicznych za 2024 r. DFP jest za duży.Deficytu finansów publicznych (dokładnie: deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych) za 2024 r. sięgnął 6,6% PKB. To jedna z najwyższych wartości w minionych 30 latach. To wartość za duża i nawet wydatki na obronność są tu kiepskim usprawiedliwieniem. ... See MoreSee Less
1 week ago
A jednak coś nam się udaje w UE (Energetyka odnawialna).W tym naszym wiecznym narzekactwie na UE nie dostrzegamy, że udaje się zrealizować wiele pozytywnych pomysłów. Jest nim m.in. energetyka odnawialna. Ok., nie jest ona panaceum na wszystkie nasze energetyczne bolączki. ale na większość jest. Minęły lata i dzięki polityce energetycznej wyrósł nam sektor energetyki odnawialnej. Wymagało to specjalnych działań, ulg, bodźców i zachęt. Ale chyba warto było, prawda?
Link na opracowanie, z którego pobrałem ilustrację, w komentarzu. ... See MoreSee Less
-
Ostatnie wpisy
- Wprowadzanie do konstytucji progu wydatków na obronność (4% PKB) jest wątpliwym pomysłem.
- Dług kosztuje i warto o tym pamiętać.
- Problemy Francji przez pryzmat finansów publicznych. Wnioski dla Polski.
- Świadczenie wychowawcze (słynne 500+) do zmiany. Wpływ na dzietność jest raczej skromny.
- Rezerwy dewizowe. Złoto prezesa.
- Euro. Własna waluta. Inflacja.
- Zarabianie na nieruchomościach mieszkaniowych. Stopa zwrotu niekoniecznie szokująca.
- PKB a Deficyt Finansów Publicznych. Kusząca i niebezpieczna zależność.
- Płaca minimalna. Polska na tle UE.
- “Korzenie zła”. Historia SKOK-ów wg braci Sekielskich.
Kategorie
Archiwa
Kontakt
email: marek_zelinski@gazeta.pl