Facebook Posts
32 minutes ago
NIK o aferze Getback.Raporty NIK to niemal zawsze ciekawe i dobre źródło informacji. To, za czym nie przepadam w raportach NIK, to nadużywanie podejrzeń i oskarżeń. Są więc działania „budzące poważne wątpliwości” , czy "zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw". Nieprawny czytelnik nie odróżnia "podejrzeń" i "wątpliwości" od złapania złodzieja za rękę.
Problemem w przypadku Getback jest zapewne naruszenie prawa, ale przede wszystkim jechanie po przysłowiowej bandzie w obszarze przepisów finansowych i strategia ostrego wejścia w rynek. Przed laty trafiłem na forach internetowych na opinię, że podmiot rozwija się zaskakująco szybko i przy relatywnie dobrych wynikach. Dostępne dane finansowe budziły zdumienie (a u niektórych podziw).
Instytucje takie jak KNF bardziej skupiają się na analizie napływających z danego podmiotu danych finansowych niż wyciąganiu podejrzeń z trendów. Mało kto pamięta, że 'akcja' rozgrywała się nie w latach a kwartałach.
Oczywiście z afery Getback trzeba wyciągnąć wnioski, ale to już temat na inny wpis.
Podrzucam link na mój wpis sprzed kilku lat, niedługo po aferze.
Link na informację z NIK załączam w komentarzu.
Też kupiłbym obligacje GetBack SA. | OPINIE EKONOMICZNE
opinieekonomiczne.pl
Upadek GetBack można oceniać z różnych perspektyw. Ja wprawdzie posiadaczem akcji czy obligacji tej firmy nie jestem, ale zastanawiałem się, co bym zrobił gdy mi je zaoferowano (akcje, obligacj...1 day ago
Ceny mieszkań. Co się działo w ostatnich kilkunastu latach.Obok NBP, dane dotyczące rynku mieszkaniowego prezentuje również GUS. I fajnie, bo obywatele dostali łatwo dostępne zestawienia i nie trzeba zbierać danych z portali komercyjnych. Przy czym jak na razie, proponuję korzystać z danych NBP. Dłuższy okres i podział na miasta wraz z cenami za metr kw.
A co na ilustracji? Przypomnienie co za nami i refleksja: to że nasze wynagrodzenia i kwota wolna z rachunku dochodu rozporządzalnego dynamicznie rosły przez ostatnie lata ma też i minus, czyli niemniej dynamiczny wzrost cen mieszkań. To nie jedyny powód wzrostów, ale jeden z głównych. ... See MoreSee Less
1 week ago
Tym razem przesadzili ekonomiści.Mamy początek lipca i brak pewności kiedy będzie kolejne cięcie stóp procentowych. Jeszcze niedawno część ekonomistów (w tym bankowych) przekonywała, że będziemy świadkami serii obniżek w krótkim okresie. Sugerowano wręcz redukcję o 1 pp w ciągu dwóch, max trzech, miesięcy licząc od maja.
Tymczasem po ostatnim cięciu (w maju o 0,5 pp) entuzjastyczne nastroje co do obniżek w krótkim terminie szybko topniały. Nie potrafię wyjaśnić tego niedawnego entuzjazmu. Moim zdaniem, po obniżce w II kw (a dokładnie w maju), kolejna podobna lub rozbita na dwa mniejsze cięcia (0,25 pp) powinna raczej przypaść na przełom III i IV kw lub dopiero na IV kw. Inaczej mówiąc, jestem zwolennikiem redukcji stopy referencyjnej w ślad za inflacją obecnie, niż w ślad za antycypowanym spadkiem.
... See MoreSee Less
Dylemat RPP: ciąć stopy teraz czy we wrześniu? Projekcja pokaże
www.bankier.pl
Większość ekonomistów nie spodziewa się obniżki stóp procentowych podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Oczekiwane jeszcze miesiąc temu cięcie zostało przełożone na wrz...-
Ostatnie wpisy
- Spory o scenariusz redukcji stóp procentowych.
- Podatek Belki powinien być utrzymany.
- Niskie nakłady inwestycyjne w gospodarce. Dodanie kolejnej hipotezy do zweryfikowania.
- Wprowadzanie do konstytucji progu wydatków na obronność (4% PKB) jest wątpliwym pomysłem.
- Dług kosztuje i warto o tym pamiętać.
- Problemy Francji przez pryzmat finansów publicznych. Wnioski dla Polski.
- Świadczenie wychowawcze (słynne 500+) do zmiany. Wpływ na dzietność jest raczej skromny.
- Rezerwy dewizowe. Złoto prezesa.
- Euro. Własna waluta. Inflacja.
- Zarabianie na nieruchomościach mieszkaniowych. Stopa zwrotu niekoniecznie szokująca.
Kategorie
Archiwa
Kontakt
email: marek_zelinski@gazeta.pl
Dzienne archiwum: 20 maja 2019
Zasiłek dla bezrobotnych poza obszarem polityki społecznej wg PiS.
Polityka socjalna państwa przejawia się w wielu aspektach życia społecznego. Jednym z jej punktów jest zasiłek dla bezrobotnych, udzielany po utracie pracy. Temat wydaje się chwilowo mało istotny, bo na tle państw UE mamy jedną z najniższych stóp bezrobocia. Skoro … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
Dodaj komentarz