Facebook Posts
4 days ago
🍦 Upał? Wakacje? Leżak? Plaża?Brzmi jak plan na najbliższe tygodnie. 😎
Ale zanim całkowicie przełączycie się w tryb wakacyjny, przypominamy:
🍂 Tylko do 30 czerwca obowiązuje niższa opłata startowa na 12 Bieg o Złotą Szyszkę!
Teraz trudno myśleć o październiku, gdy termometr pokazuje ponad 30°C. Jednak jesień przyjdzie szybciej niż się wydaje, a wraz z nią beskidzkie szlaki, kolorowe lasy, podbiegi i walka o kolejne kilometry.
Dlatego zróbcie sobie mały prezent przed urlopem:
✅ zapisz się
✅ opłać start
✅ wróć do planowania wakacji
Bo w październiku i tak spotkamy się na trasie. 😉
🏃 12. Bieg o Złotą Szyszkę
🍂 17 października 2026
⏳ Niższa opłata tylko do 30 czerwca!
@obserwujący
#BiegOZłotąSzyszkę #UltraBeskid #BiegiGórskie #Beskidy #JesiennyBieg #TrailRunning #BiegamPoGórach #Zapisy #NieOdkładajNaPóźniej
4 days ago
Cudzoziemcy pracujący w Polsce. Garść ciekawych liczb.Dyskusja o cudzoziemcach w Polsce ma wiele odcieni i kontekstów. Jednym z mankamentów naszych sporów i dyskusji w tym temacie jest żadna lub niewielka znajomość faktów. A danych na ten temat mamy z upływem lat coraz więcej. W czerwcu GUS, w kolejnej miesięcznej edycji, przedstawił nam opracowanie: Cudzoziemcy wykonujący pracę w Polsce. Dane za grudzień’25, czyli na koniec roku. Kilka zakładek z danymi w excelu. Załączam tabelę z danymi z pliku.
Nie narzucam wniosków. Niech każdy sobie spojrzy i wnioski sam wyciąga. Przed jednym nie można uciec: na 19-cie wymienionych gałęzi gospodarki, w pięciu ponad 10% zatrudnionych to cudzoziemcy, a w trzech kolejnych zatrudnienie cudzoziemców wynosi od 5% do 10% zatrudnionych. Cudzoziemcy często podejmują pracę, które my podejmować już nie chcemy. ... See MoreSee Less
1 week ago
Zaradny lekarz z Warszawy. Zawiodło otoczenie.Nie sądzę, by przykład młodego zaradnego lekarza z W-wy był odosobniony. Być może bardziej szokujące jest to, że nabranie takiego rozmachu w piastowanych funkcjach, deklarowanych godzinach pracy, pobieranych wynagrodzeniach itd. mogło mieć miejsce tylko przy akceptacji personelu szpitala (w tym managementu) i przy odwracaniu głowy w niezręcznych sytuacjach przez wszystkich dookoła. Żeby to jeszcze był problem prywatnego pracodawcy, to pół biedy, czy też jego problem. Ale to dotyczy publicznej służby zdrowia.
Deklarowanie z zasady szacunku dla lekarzy za ich wiedzę i lata ciężkiej nauki powoli mi przechodzi. Jak (prawie) wszędzie powinien być monitoring godzin pracy, wynagrodzeń, miejsc świadczenia pracy ocena wyników itd. Lekarze i personel medyczny, to tylko ludzie, ze swoimi wadami i zaletami.
... See MoreSee Less
Były radny KO Dawid Kacprzyk bez pracy. Jest decyzja władz Szpitala Południowego
wydarzenia.interia.pl
Umowy zawarte pomiędzy Warszawskim Szpitalem Południowym a lekarzem Dawidem Kacprzykiem zostały wypowiedziane przez Spółkę - przekazał w środę szpital.-
Ostatnie wpisy
- Cudzoziemcy pracujący w Polsce. Garść ciekawych liczb.
- Gospodarka nakręcana zbrojeniami.
- Sytuacja sektora finansów publicznych. Nie możemy tego akceptować.
- Nasze rezerwy dewizowe są duże czy małe?
- Inflacja za marzec. No to nam prezydent USA bigosu narobił.
- Wątpliwości dotyczące działań prezesa NBP w kontekście tzw. instrumentu SAFE0%.
- Wzrost PKB yoy o 3,6% w 2025 r. zadowala, ale są powody by pogrymasić i nosem pokręcić.
- Andrzej Piaseczny o swojej emeryturze.
- Prezes NBP sugeruje zmiany dotyczące RPP.
- Struktura środków przeznaczanych na zabezpieczenie społeczne do przemyślenia i poprawy.
Kategorie
Archiwa
Kontakt
email: marek_zelinski@gazeta.pl
Archiwum autora: marekzelinski
Prezydent wyraził troskę o finanse publiczne, ale pomóc nie chciał.
Zostawię już na boku opinię, że prezydent Nawrocki nadużył formuły Rady Gabinetowej do rzekomych konsultacji z rządem czy tez wymiany opinii. W rzeczywistości chodziło o zmuszenie rządu po pojawienia się przed jego obliczem i tłumaczenie się z tematów wskazanych przez … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
Dodaj komentarz
Spory o scenariusz redukcji stóp procentowych.
Wczorajsza decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych o 25 pb została odebrana przez ekonomistów z lekkim zaskoczeniem. Czy zasadnie? Nie wiem czy ma sens toczyć spory i dyskusje o tym. Problem polegał na tym, że środowisko ekonomistów bankowych, opierając się … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
Dodaj komentarz
Podatek Belki powinien być utrzymany.
Temat podatku od dochodów kapitałowych powraca niemal przy każdej kampanii wyborczej. Jeszcze obecny rząd nie zdążył wywiązać się ze swojej obietnicy modyfikacji podatku, a już Karol Nawrocki obiecał w kampanii jego zniesienie i wielce prawdopodobne, że nowy prezydent będzie chciał … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
Jeden komentarz
Niskie nakłady inwestycyjne w gospodarce. Dodanie kolejnej hipotezy do zweryfikowania.
Polska ma stosunkowo niskie nakłady inwestycyjne i wszyscy mamy problem z wyjaśnieniem tego faktu. I – idąc dalej – z podaniem prostych recept na wzrost inwestycji. Nakłady brutto na środki trwałe w relacji do PKB, to 17,4% w 2024 r. … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
Dodaj komentarz
Wprowadzanie do konstytucji progu wydatków na obronność (4% PKB) jest wątpliwym pomysłem.
Prezydent A.Duda złożył w Sejmie projekt ustawy, by w konstytucji wprowadzić minimalny próg wydatków na obronność. Próg został określone na 4% PKB. Dlaczego nie 3,2%, czy 4,8%? Nie wiem. Wg prezydenta, próg ma być zabezpieczeniem przed próbą obniżenia wydatków. Moim … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
2 komentarze
Dług kosztuje i warto o tym pamiętać.
W ostatnich dniach rentowność polskich obligacji znowu zaczęła rosnąć. Obecnie jest to, przykładowo, ok. 6% dla papierów 10-cio letnich. Nie jest wielkim pocieszeniem, że wzrosty nie tylko nas w Europie dotknęły. Nadarzyła się więc okazja, żeby wrócić na chwilę do sporów … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
2 komentarze
Problemy Francji przez pryzmat finansów publicznych. Wnioski dla Polski.
Kilka dni temu przebiegły przez media informacje o kryzysie politycznym we Francji. Ma on też swoje ekonomiczne podłoże. Widać to już wyraźnie na poziomie kilku popularnych wskaźników prezentujących stan finansów publicznych. Jedną z przyczyn kryzysu była próba zmniejszenia deficytu finansów … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
Dodaj komentarz
Świadczenie wychowawcze (słynne 500+) do zmiany. Wpływ na dzietność jest raczej skromny.
500+ to już 800+, więc tym bardziej należy zadać sobie pytanie o sens świadczenia i celowość utrzymywania w obecnej formie. Tym razem skupię się na celu, czy raczej jednym z głównych celów, jaki przyświecał programowi w czasach jego uruchamiania. Ambicją … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
Dodaj komentarz
Rezerwy dewizowe. Złoto prezesa.
Rezerwy dewizowe to nie jest temat, który porywa publiczność. Niemniej od kilku lat dzieje się tam coś ciekawego, wartego komentarza. Kilka lat temu zarząd NBP podjął decyzję o zwiększeniu udziału złota w rezerwach dewizowych. W 2018 r. przystąpiliśmy do zakupów … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
Dodaj komentarz
Euro. Własna waluta. Inflacja.
Przeciwnicy przyjęcia euro opierają swój sprzeciw m.in. na zaletach utrzymania własnej waluty. Na ogół są one dość ogólnie zarysowane w ich medialnym przekazie. Jedną z tych zalet ma być możliwość prowadzenia własnej polityki gospodarczej i pieniężnej. Ma to (tzn. własna … Czytaj dalej
Zaszufladkowano do kategorii Opinie
Dodaj komentarz